...или използвайте търсачката Разширено търсене

Трудов стаж за управител по ДУК с трудов договор на 4 часа

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
на 24 Окт 2018 favorite
Въпрос:

Управител по договор за управление и контрол (ДУК) е осигуряван на максимален осигурителен доход. Работи допълнително на 4 часа по трудов договор, не се осигурява, плаща само ДДФЛ. Признава ли се допълнителен трудов стаж? Стажът по договора за управление и контрол трудов стаж ли е, знам че не е по КТ?  Ако стажът по договор за управление и контрол се признава за трудов стаж, може ли да се събират двата стажа за деня и той да става трудов стаж ден и половина?


Отговор:
Договорът за управление е приравнен на трудовия договор за целите на осигурителното и данъчното законодателство, но не е приравнен за целите на Кодекса на труда. В тази връзка стажът по договорите за управление и контрол не се зачита за трудов стаж. Не се признава за допълнителен трудов стаж и няма как да се съберат стажа от трудовия договор и от договора за управление и трудовия стаж, за да стане ден и половина.

Стажът по трудовият договор се зачита на основание чл. 351, ал. 1 и чл. 355, ал. 2 от КТ.

А осигурителният стаж им се зачита на основание чл. 9, ал. 1, т. 1 от КСО.

При договорите за възлагане на управление осигурителния стаж се зачи на основание чл. , ал. 1, т. 3 от КСО.   
 
С уважение:

Нормативна рамка

КТ

КСО

 
Оценете отговора на експерта
(1 звезда - незадоволителен; 5 звезди - отличен)

Оценка:

Вашата оценка ще бъде записана!

Потвърждавате ли оценката?

Съдържанието, дизайнът и публикуваните статии в portaltrznormativi.bg подлежат на РС Издателство и Бизнес Консултации и са защитени по смисъла на закона за авторското право и сродните му права. Копирането и разпространението на съдържанието е забранено! Общи условия
x