...или използвайте търсачката Разширено търсене

Процедиране при служител, неявил се за започване на работа заради влизане в болница

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
на 24 Ян 2019 favorite
Въпрос:

На 18.01.2019 г. фирмата сключи трудов договор с работник, който трябваше да се яви на работа на 21.01.2019 г. Пуснато е уведомление към НАП и имаме справка за приетото уведомление. На 21.01.2019 г. работникът се обади по телефона, че е постъпилва болница с пневмония. Остава ли договорът валиден или трябва да направя заличаване? Ако договорът остане, трябва ли да му изплатим 3-те дни болнични от работодател? Датата на постъпване би трябвало да е реалната дата, когато свърши болничния му и дойде на работа? Този период ще го водим ли за стаж, след като той реално не е започнал работа?


Отговор:
Не е необходимо да заличавате уведомлението за сключения трудов договор, договорът ще остане валиден.

Съгласно чл. 10, ал. 1 от КСО, осигуряването възниква от деня, в който лицата започнат да упражняват трудова дейност по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 от КСО, за което са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до прекратяването ѝ. Съгласно разпоредбата на ал. 2 към същия член осигуряването се прекъсва през периодите, които не се зачитат за осигурителен стаж, независимо, че дейността по чл. 4 от КСО не е прекратена. В тази връзка лицето към датата на временната неработоспособност не е в кръга на осигурените лица и времето не се зачита за осигурителен стаж и не следва да му се заплащат първите три дни, които са за сметка на работодателя. За да бъдат заплатени първите три дни за сметка на работодателя е необходимо да са изпълнени изискванията на чл. 40, ал. 1 от КСО.

Да, реалната дата на постъпване на работа на лицето ще бъде денят, в който лицето се яви на работа след като болничния приключи.

Както вече уточнихме, за тези дни на лицето няма да му се води стаж, съответно не трябва да ги включвате и в декларация образец 1.

Моля да имате също така предвид, че на лицето няма да му бъде изпратено обезщетение за временна неработоспособност, ако му бъде издаден болничен, защото към момента на постъпване на неработоспособността лицето не е осигурено за общо заболяване и майчинство, защото няма отработен ден (чл. 40, ал. 1 от КСО).


С уважение:

Нормативна рамка

КСО

 
Оценете отговора на експерта
(1 звезда - незадоволителен; 5 звезди - отличен)

Оценка:

Вашата оценка ще бъде записана!

Потвърждавате ли оценката?

Съдържанието, дизайнът и публикуваните статии в portaltrznormativi.bg подлежат на РС Издателство и Бизнес Консултации и са защитени по смисъла на закона за авторското право и сродните му права. Копирането и разпространението на съдържанието е забранено! Общи условия
x