Дата на изплащане на трудово възнаграждение
Отговор, предоставен отдоц. д-р Андрей Александров
Въпрос:
➤ Служител работи по трудов договор, в който е определено трудовото възнаграждение да се изплаща на 1-во число от месеца. Месеци наред работодателят забавя изплащането му с 20-25 дни, т.е. датата на изплащането му се променя. Редно ли е това и трябва ли да се направи някаква промяна в условията по договора?
➤ Служител работи по трудов договор, в който е определено трудовото възнаграждение да се изплаща на 1-во число от месеца. Месеци наред работодателят забавя изплащането му с 20-25 дни, т.е. датата на изплащането му се променя. Редно ли е това и трябва ли да се направи някаква промяна в условията по договора?
Отговор:
|
Размерът на основното и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, както и периодичността на тяхното изплащане, са елементи от задължителното съдържание на трудовия договор (чл. 66, ал. 1, т. 7 от КТ). Щом страните са постигнали съгласие по тях и са встъпили в трудовото правоотношение, последващата едностранна промяна от работодателя представлява неизпълнение на задълженията му. Налице е забавяне в изплащането на трудовото възнаграждение, която дава право на работника или служителя да прекрати трудовия договор без предизвестие по чл. 327, ал. 1, т. 2 от КТ.
Разбира се, ако работодателят счита, че за него би било по-целесъобразно да изплаща възнагражденията на по-късна дата през месеца, следващ месеца, за който те се дължат, няма пречка да предложи на служителите допълнителни споразумения към трудовите договори в този смисъл. Това обаче е въпрос на преговори и постигане на съгласие между страните, а не на едностранни действия от работодателя. Ако считат, че с действията си работодателят нарушава трудовите им права, работниците и служителите могат да потърсят защита по административен или по съдебен ред. С уважение:
доц. д-р Андрей Александров
![]() |
Още за трудови възнаграждения:
|
Подобни статии
25Ян2023
Увеличавне на възнаграждение на лица, работещи на 6 часа, във връзка с ръста на МРЗ
от Красимира Гергева
на 25 Ян 2023
09Дек2022
Допълнително материално стимулиране за служители, назначени по ПМС 66
от Красимира Гергева
на 09 Дек 2022
14Септ2022
Вписване на плащане за стаж и професионален отпит при сключване на втори трудов договор
от Аспасия Петкова
на 14 Септ 2022
04Авг2022
Доплащане за 12 часа извънреден труд на официален празник
от Аспасия Петкова
на 04 Авг 2022
