Защита от дискриминация при упражняване на правото на труд
Отговор, предоставен отдоц. д-р Андрей Александров
Въпрос:
Възможно ли е една и съща позиция да бъде с различно заплащане в различни градове в България? Ако не е възможно, моля за информация кой закон се нарушава и по възможност съвет от Ваша страна по какъв начин можем да го направим законно? Ако е възможно, молим да ни посочите правното основание.
Възможно ли е една и съща позиция да бъде с различно заплащане в различни градове в България? Ако не е възможно, моля за информация кой закон се нарушава и по възможност съвет от Ваша страна по какъв начин можем да го направим законно? Ако е възможно, молим да ни посочите правното основание.
Отговор:
|
За съжаление, така поставеният въпрос няма еднозначен отговор и е пораждал спорове в практиката и преди. Относимата правна уредба се съдържа най-вече в Закона за защита от дискриминация, Гл. II, Раздел I “Защита при упражняване правото на труд”. Според чл. 14 от закона работодателят осигурява равно възнаграждение за еднакъв или равностоен труд. Правилото се прилага за всички възнаграждения, плащани пряко или непряко, в брой или в натура, независимо от срока на трудовия договор и продължителността на работното време.
Очевидно буквалното тълкуване на тази разпоредба навежда на извода за недопустимост на практиката за определяне на различни размери на възнагражденията в различни градове. Същевременно е вън от всяко съмнение, че стандартът и „цената“ на живота в различните градове е различна, което е и икономическата логика за работодателите да прибягват до такива решения. Ако предлагат над средните за пазара на труда в цялата страна възнаграждения, те ще се окажат икономически неконкурентноспособни, а ако предлагат по-ниски и равни за страната нива на заплащане, няма да са атрактивни в привличането на кадри в градовете с по-висок жизнен стандарт. Поради това считам, че разумното тълкуване на уредбата трябва да отчита и икономическите реалности и да допуска известни отклонения в нивата на заплащане. Трябва обаче да се следи зад конкретните решения да стои реална икономическа логика, която да може да ги аргументира убедително в случаи на спор. Желателно е също отклоненията в нивата на заплащане, доколкото са допуснати такива, да не са драстични. Разбира се, в какви граници те могат да се определят като „разумни“ също е въпрос на интерпретация, но при всяко положение би било неоправдано например възнагражденията за идентични длъжности в София да са в двоен размер спрямо тези в други градове. С уважение:
доц. д-р Андрей Александров
![]() |
Още за възнаграждения:
Нормативна рамка
Закон за защита от дискриминация |
Оценете отговора на експерта
(1 звезда - незадоволителен; 5 звезди - отличен)
Оценка:
(1 звезда - незадоволителен; 5 звезди - отличен)
Оценка:
Съдържанието, дизайнът и публикуваните статии в portaltrznormativi.bg подлежат на РС Издателство и Бизнес Консултации и са защитени по смисъла на закона за авторското право и сродните му права. Копирането и разпространението на съдържанието е забранено! Общи условия
Подобни статии
27Ян2023
Деклариране в справка по чл. 73, ал. 6 от ЗДДС на ваучери за храна, командировъчни разходи и др.
от Красимира Гергева
на 27 Ян 2023
27Ян2023
Деклариране на суми в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ с лица, имащи ЕИК
от Красимира Гергева
на 27 Ян 2023
25Ян2023
Увеличавне на възнаграждение на лица, работещи на 6 часа, във връзка с ръста на МРЗ
от Красимира Гергева
на 25 Ян 2023
09Дек2022
Допълнително материално стимулиране за служители, назначени по ПМС 66
от Красимира Гергева
на 09 Дек 2022
