...или използвайте търсачката Разширено търсене

Право на отпуск по по чл. 169, ал. 1, ал. 2 и ал. 3 от КТ

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
на 03 Окт 2016 favorite
Въпрос: Работниците или служителите, зачислени на редовна, задочна форма или на докторантура на самостоятелна подготовка, могат ли да се възползват от правото на отпуск по чл. 169, ал. 1, ал. 2 и ал. 3 от КТ?

Отговор:
Първо нека уточним, че отпуска по чл. 169 от КТ се ползва само от работници и служители учащи в средно или висше училище без откъсване на производството.

Съгласно писмо с Изх. № 94-ЛЛ-144 от 09.07.2007г. на МТСП е разяснено, че  формите на обучение, които се осъществяват без прекъсване от производството са задочна, вечерна и дистанционна форма. Това означава, че редовните студенти и докторанти нямат право да се възползват от отпуска за обучение по чл. 169 от КТ.


Платеният отпуск за обучение на докторантите в задочна и самостоятелна форма на обучение е заложен в ал. 4 към чл. 169 от КТ. Ал.1, 2 и 3 към същият член касае учащите в средно и във висше училище /бакалавър и магистър/, както вече уточнихме, само във вечерна, задочна и дистанционна форма. В правилника за вътрешния трудов ред на висшето училище следва също да е заложено как и при какви условия се ползва този вид отпуск.  

С уважение:


Нормативна рамка:
- КТ

Вижте КТ тук >>>

-
Писмо с Изх. № 94-ЛЛ-144 от 09.07.2007г. на МТСП

Оценете отговора на експерта
(1 звезда - незадоволителен; 5 звезди - отличен)

Оценка:

Вашата оценка ще бъде записана!

Потвърждавате ли оценката?

Съдържанието, дизайнът и публикуваните статии в portaltrznormativi.bg подлежат на РС Издателство и Бизнес Консултации и са защитени по смисъла на закона за авторското право и сродните му права. Копирането и разпространението на съдържанието е забранено! Общи условия
x