Счетоводно завеждане на помещения като основно средство, стока или продукция
Отговор, предоставен отЕлена Илиева
Въпрос: През 2009 година строителна фирма е построила сграда на няколко етажа, в която на първия етаж има помещения за магазини, а на следващите има апартаменти за живеене. Към момента на построяването сградата е собственост на строителната фирма. Фирмата има намерение да продаде всички магазини и апартаменти и не желае да оставя нито еднo помещение за свои фирмени нужди. До момента по-голямата част от сградата е продадена, но все пак има останали няколко непродадени апартамента. В края на 2014 г. вече изминаха 60 месеца от датата, на която е издадено разрешение за ползване по реда на ЗУТ. Съгласно чл.45, ал.3 от ЗДДС при продажба на останалите апартаменти сделката е освободена и не се дължи ДДС.
1. Като стока, продукция или като основно средство е трябвало да бъдат счетоводно заведени помещенията от построената сграда от строителната фирма? Ако е като основно средство, фирмата има ли право да начислява амортизации?
2. При дерегистрация по ДДС на строителната фирма дължи ли се ДДС на останалите апартаменти?
3. При дерегистрация по ДДС на строителната фирма трябва ли да се прави корекция на ползвания данъчен кредит? Коя формула трябва да се използва - тази за стоките с 5 годишен срок или тази за основните средства с 20 годишен срок?
1. Като стока, продукция или като основно средство е трябвало да бъдат счетоводно заведени помещенията от построената сграда от строителната фирма? Ако е като основно средство, фирмата има ли право да начислява амортизации?
2. При дерегистрация по ДДС на строителната фирма дължи ли се ДДС на останалите апартаменти?
3. При дерегистрация по ДДС на строителната фирма трябва ли да се прави корекция на ползвания данъчен кредит? Коя формула трябва да се използва - тази за стоките с 5 годишен срок или тази за основните средства с 20 годишен срок?
Отговор:
На база описаното във въпроса може да се изведе заключение, че недвижимите имоти в сградата, които са собственост на предприятието, към момента на завършването им се класифицират като имоти за продажба, щом фирмата не е имала намерение да запази нито един от тях за собствени нужди, независимо дали за използване при производството на продукция или оказването на услуги, или за получаване на приходи от наем и/или дългосрочно увеличаване стойността на капитала. Вътрешно създадените активи - недвижими имоти, които са класифицирани като държани за продажба се отчитат като продукция по реда на СС 2 Стоково-материални запаси. Ако в последствие предвиденото предназначение на имота се промени, той се прекласифицира според новото му предназначение като имот, ползван в дейността или като инвестиционен имот по реда на СС 40.
Съгласно чл. 111 ал. 1от ЗДДС към датата на дерегистрацията се смята, че лицето извършва доставка по смисъла на закона на всички налични стоки и/или услуги, за които е ползвало изцяло или частично данъчен кредит и които са активи по смисъла на ЗСч или активи по смисъла на ЗКПО, различни от първите. Изключенията от това правило са изчерпателно изброени в ал. 2 на същия член, но във въпроса не се споменава някое от тях да е приложимо. Недвижимите имоти, класифицирани като държани за продажба и отчитани като продукция са активи по смисъла на ЗСч. Като такива те попадат в разпоредбата на чл. 111 ал. 1 и за тях се начислява данък при дерегистрация, ако при придобиването им е ползван данъчен кредит. Данъчната основа се определя по реда на чл. 27 ал. 5 от ЗДДС и данъкът се се включва в резултата за последния данъчен период.
Разпоредбите на чл. 79 от ЗДДС за корекция на ползван данъчен кредит визират изрично само регистрирани данъчно задължени лица и съответно няма да намерят приложение когато продажбата на имотите се извършва след датата на дерегистрацията.
Оценете отговора на експерта
(1 звезда - незадоволителен; 5 звезди - отличен)
Оценка:
(1 звезда - незадоволителен; 5 звезди - отличен)
Оценка:
Съдържанието, дизайнът и публикуваните статии в portalschetovodstvo.bg подлежат на РС Издателство и Бизнес Консултации и са защитени по смисъла на закона за авторското право и сродните му права. Копирането и разпространението на съдържанието е забранено! Общи условия
Подобни статии
25Ноем2022
Счетоводни операции при предаване на обекти на ФЛ срещу учредено право на строеж
от Елена Илиева
на 25 Ноем 2022
31Авг2022
Признаване за данъчни цели на разходи по наети от управители на дружеството автомобили
от Елена Илиева
на 31 Авг 2022
26Май2022
Третиране на сграда като актив, а не като инвестиционен имот
от Трендафил Василев
на 26 Май 2022