Право на обезщетение по чл.54 КСО
Павел Йончев
Въпрос: При прекратяване на отпуск за отглеждане на дете до 2 год. поради настаняване на детето в детско заведение майката има право на 50% от обезщетението по чл. 53 КСО, ако се върне на работа или е в платен отпуск. Има ли право на половината майчинство, ако до навършване на 2 год. на детето е в неплатен отпуск - 30 работни дни, който се зачита за трудов и осигурителен стаж? В чл. 54 КСО, освен всички други условия пише: "майката, която е осигурена за общо заболяване и майчинство" , което аз разбирам да е текущо осигурена за ОЗМ, а по времето на неплатен отпуск майката ще бъде осигурена само здравно. Въпросът ми е по време на неплатения отпуск, който се зачита за трудов и осигурителен стаж тази майка ще има ли право на половината обезщетение?
Отговор:
Правото на обезщетение при неизползване на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете, на основание чл.54 КСО, в този случай възниква при наличието на следните условия:
1.Майката да е осигурена за осигурен социален риск „Общо заболяване и майчинство”.
2. Майката да е имала право на обезщетение по чл. 52а КСО.
3. Майката да не ползва допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете или лицето, което е ползвало такъв отпуск да прекъснало неговото ползване;
4. Детето е не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка,
5. Детето да не се отглежда от лице, включено в програми за подкрепа на майчинството.
Разбирам, че основното Ви притеснение е свързано с въпроса дали по времето на неплатен отпуск по чл.160, ал.1 КТ, майката е лице, осигурено за осигурен социален риск „Общо заболяване и майчинство” (ОЗМ)
На основание чл.4, ал.1, т.1 КСО, майката е осигурена за всички осигурителни рискове, вкличително ОЗМ, ако е наета по трудов договор за повече от 5 работни дни или 40 ч. през един календарен месец, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране.
Съгласно чл.9, ал.2 , т.3 КСО, времето, през което тя ползва неплатен отпуск по чл.160, ал.1 КТ до 30 рабони дни през една календарна година се зачита за осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски.
Съгласно чл.10, ал.2, прекъсване в осигуряването ще има за периодите, в които трудовият договор, който е основание за осигуряването й не е прекратен, но тя е в неплатен отпуск по чл.160, ал.1 КТ след тези 30 рабони дни.
Това означава, че ако майката продължава да е в неплатен отпуск след тези 30 работни дни, отпускът няма да се зачита за осигурителн стаж и на осонвание чл.10, ал.2 Кт, тя ще прекъсне осигуряването си, включително осигуряването за ОСР ОЗМ.
При това положение следва:
- Майката да подаде декларация Приложение №12 за промяна на обстоятелствата, за да бъде прекратено/респ. прекъснато изплащането на обезщетението по чл.54 КСО от НОИ;
- Вие като работодател да податете в декларация образец №1 прекъсване на осигуряването в т.15.
Оценете отговора на експерта
(1 звезда - незадоволителен; 5 звезди - отличен)
Оценка:
(1 звезда - незадоволителен; 5 звезди - отличен)
Оценка:
Съдържанието, дизайнът и публикуваните статии в portaltrznormativi.bg подлежат на РС Издателство и Бизнес Консултации и са защитени по смисъла на закона за авторското право и сродните му права. Копирането и разпространението на съдържанието е забранено! Общи условия
Подобни статии
06Март2023
Осигуряване на собственик на фирма без нает персонал
от Аспасия Петкова
на 06 Март 2023
16Февр2023
Изплащане на възнаграждение и осигуряване за положен труд от собственик на ЕООД след финансиране от НФК
от Аспасия Петкова
на 16 Февр 2023
24Ян2023
Осигуряване на съдружник и управител, който осъществява дейност по транспорт на стоки
от Аспасия Петкова
на 24 Ян 2023
19Ян2023
Осигуряване на съдружник, който изпълнява дейност и като шофьор, и като управител
от Красимира Гергева
на 19 Ян 2023
14Ноем2022
Осигуряване във връзка с изплащане на последно възнаграждение и бонус след прекратяване на договор за управление
от Красимира Гергева
на 14 Ноем 2022
09Авг2022
Подаване на декларация образец 1 и декларация образец 6 за лице на ТД, което ще сключи ГД
от Аспасия Петкова
на 09 Авг 2022