Осигуряване на швейцарец - управител и съдружник в българско ООД
Аспасия Петкова
Въпрос: ➤ Лице от Швейцария - управител и съдружник в българско ООД - как трябва да се осигурява в България:
1. Ако има осигуряване в Швейцария по трудов договор?
2. Ако се осигурява като управител в Швейцария?
3. Ако няма никакво осигуряване в Швейцария и ще има дейност само в българското дружество?
Ако лицето се осигурява в България по ДУК, данъка по ЗДДФЛ как ще се третира ?
1. Ако има осигуряване в Швейцария по трудов договор?
2. Ако се осигурява като управител в Швейцария?
3. Ако няма никакво осигуряване в Швейцария и ще има дейност само в българското дружество?
Ако лицето се осигурява в България по ДУК, данъка по ЗДДФЛ как ще се третира ?
Отговор:
За определяне на приложимото законодателство относно граждани на Конфедерация Швейцария се прилагат Дял II от Регламент 883/2004 и Регламент 987/2009. Тези регламенти имат приоритет пред националното законодателство на държавата членка на ЕС, ЕИП и Конфедерация Швейцария. Основно правило е, че когато лицето полага труд в две държави членки, осигуряването за социално и здравно осигуряване трябва да става по законодателството само на една държава. Определянето на приложимото законодателство става с издаването на формуляр А1, като компетентната институция в България е Националната агенция за приходите.
По отношение на поставените въпроси, ако швейцарският гражданин полага труд в Швейцария по трудов договор, по ДУК или като самоосигуряващо се лице, на него трябва да му издадат формуляр А1 от там и тогава няма да подлежи на осигуряване в България.
Ако лицето полага труд само в България, ще подлежи на осигуряване по българското законодателство и осигурителните вноски ще се внасят само в България.
Аз считам, че лицето трябва да поиска, да му издадат формуляр А1, в зависимост от това в коя държава полага труда си, България или Швейцария и с този документ, след извършване на проверка, компетентната институция ще определи държавата, в която ще се внасят осигурителните вноски.
Относно данъчното облагане, има Спогодба между Република България и Конфедерация Швейцария за избягване на двойното данъчно облагане на доходите и имуществото, обн.в ДВ, бр. 101 от 22 ноември 2013 г. Съгласно чл.15 "Доходи от трудови правоотвошения", чл. 16 "Директорски възнаграждения", чл. 21 "Други доходи" и чл. 23 "Елиминиране на двойното данъчно облагане", трябва да се преценят много конкретни обстоятелства, за да се прецени в кои случаи при полагане на труд в България или Швейцария, ще се дължат данъци в една от двете държави.
.jpg)
С уважение:
.jpg)
Подобни статии
17Февр2023
Задължение за здравно осигуряване на лица, които имат или предстои да имат издадени сини карти
от Аспасия Петкова
на 17 Февр 2023
06Февр2023
Начисляване на осигуровки върху обезщетение за прекратяване на трудово правоотношение по чл. 331 от КТ
от Красимира Гергева
на 06 Февр 2023
04Ян2023
Осигуряване на управител с ДУК, работещ на трудов договор в друга фирма
от Красимира Гергева
на 04 Ян 2023
29Дек2022
Третиране на застраховка като доход в натура и осигурителни вноски
от Красимира Гергева
на 29 Дек 2022