...или използвайте търсачката Разширено търсене

Декларация за регистрация на СОЛ към НАП при промяна на управител на ООД

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
на 27 Апр 2017 favorite
Въпрос: Във връзка с Решение на ОС на Дружество с ограничена отговорност (ООД) се сменя управителят и се избира друго лице, което било до момента на вземане на решението по ТД във фирмата (уточнявам че това лице става и съдружник във фирмата към момента на постъпване по ДУК с покупко-продажба на дружественни дялове) до 15.01.2016 г. е водено на ТД, а от 16.01.2016 г. е по ДУК. Трябва ли да има декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице към НАП за започване на дейност от 16.01.2016 г. ? Уточнявам, че в Декларация образец 1 е със код 10 подаван до момента.

Отговор:
Управителите, работещи по договор за възлагане на управление, се осигуряват на основание чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО, както е и във вашия случай. Декларация обр. 1 се подава с код 10, както сте го подавали до момента.

В случай че лицето упражнява трудова дейност като съдружник в търговско дружество, то тогава следва да се осигурява и като самоосигуряващо се лице на основание чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО. 

Ако лицето не упражнява трудова дейност в качеството си на съдружник, то тогава следва да го осигурявате само по договор за възлагане на управление, както е било и до момента. Но ако упражнява трудова дейност /това е дейността, различна от управленската/, то тогава следва да се осигурява и като самоосигуряващо се лице.


С уважение:
 
Нормативна рамка:

Документи
- Декларация за регистрация на СОЛ

Оценете отговора на експерта
(1 звезда - незадоволителен; 5 звезди - отличен)

Оценка:

Вашата оценка ще бъде записана!

Потвърждавате ли оценката?

Съдържанието, дизайнът и публикуваните статии в portaltrznormativi.bg подлежат на РС Издателство и Бизнес Консултации и са защитени по смисъла на закона за авторското право и сродните му права. Копирането и разпространението на съдържанието е забранено! Общи условия
x