Включване на задължения в привлечения капитал по чл. 43, ал. 6 от ЗКПО
Отговор, предоставен отТрендафил Василев
Въпрос:
Какво точно се включва в привлеченият капитал по смисъла на чл. 43, ал. 6 от ЗКПО? Включват ли се данъчните задължения, задълженията към персонала и доставчици, приходите за бъдещи периоди?
Какво точно се включва в привлеченият капитал по смисъла на чл. 43, ал. 6 от ЗКПО? Включват ли се данъчните задължения, задълженията към персонала и доставчици, приходите за бъдещи периоди?
Отговор:
|
С нормата на чл. 43 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) е въведен специфичният данъчен режим за регулиране на слабата капитализация, който е приложим от тези предприятия, при които привлеченият капитал превишава трикратния размер на собствения им капитал.
В случая е важно да се има предвид определението, дефинирано в текста на § 1, т. 20 от Допълнителните разпоредби на ЗКПО, по силата на който “Привлечен капитал" по смисъла на чл. 43, ал. 6 е сумата от пасивите на предприятието, с изключение на финансиранията. Съгласно Общите разпоредби на Националните счетоводни стандарти (НСС) пасивите като елементи, пряко свързани с оценяването на финансовото състояние на предприятието, са дефинирани като настоящи задължения на предприятието, произтичащи от минали събития, уреждането на които се очаква да доведе до изходящ поток от ресурси на предприятието, съдържащ икономически ползи. Основен източник на информация за определяне размера на привлечения капитал е счетоводният баланс на предприятието. Балансът се налага като такъв източник поради това, че информацията в него е групирана и класифицирана, като балансови пера за активи, собствен капитал и пасиви, което групиране максимално улеснява изчислителния процес по формулата на чл. 43, ал. 6 от ЗКПО. Формата, структурата и съдържанието на счетоводния баланс са определени в СС 1 Представяне на финансови отчети. Съгласно т. 12 от СС 1 формата на счетоводния баланс е двустранна, като дясната страна, озаглавена Пасив съдържа четири раздела – Собствен капитал, Провизии, Задължения и Финансирания. Като се изключи разделът Собствен капитал и подстатията Финансирания, статиите които биха формирали привлечения капитал на предприятието за целите на чл. 43 от ЗКПО, ще включват следното: Провизии за пенсии и други подобни задължения, Провизии за данъци, Други провизии и сходни задължения, Облигационни заеми, Задължения към финансови предприятия, Получени аванси, Задължения към доставчици, Задължения по полици, Задължения към предприятия от група, Задължения, свързани с асоциирани и смесени предприятия, Други задължения, в т.ч.: към персонала; осигурителни задължения; данъчни задължения, Приходи за бъдещи периоди. С уважение: ![]() ![]() |
Още за Кодекс за застраховането:
|
Оценете отговора на експерта
(1 звезда - незадоволителен; 5 звезди - отличен)
Оценка:
(1 звезда - незадоволителен; 5 звезди - отличен)
Оценка:
Съдържанието, дизайнът и публикуваните статии в portalschetovodstvo.bg подлежат на РС Издателство и Бизнес Консултации и са защитени по смисъла на закона за авторското право и сродните му права. Копирането и разпространението на съдържанието е забранено! Общи условия
Подобни статии
28Февр2023
Придобиване на апартамети от собственик и управител на фирмата, която ги притежава
от Христо Досев
на 28 Февр 2023
26Ян2023
Прилагане на чл. 209, ал. 1, т.2 от ЗКПО при неплатени задължения по ревизионен акт
от проф. д-р Любка Ценова
на 26 Ян 2023
28Септ2022
Дарение от ЮЛ към ФЛ - данъчни облекчения, документиране, осчетоводяване
от Алиция Профирова
на 28 Септ 2022
26Юли2022
Бракуване на химически материали преди продажбата им на символична цена
от Елена Илиева
на 26 Юли 2022
07Юли2022
Данъчни рискове при разпределяне на премиен резерв като дивидент
от проф. д-р Любка Ценова
на 07 Юли 2022

