Документиране на продажба на употребяван автомобил на физическо лице и начисляване на ДДС
Отговор, предоставен отЕли Марова Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос: Прави се продажба на употребяван автомобил на физическо лице за стойност от 750 лв . Продажбата е осъществена само с договор при нотариус. Длъжна ли е фирмата да издава фактура? При положение, че на лицето не му трябва такава, може ли да се оформи продажбата с отчет за продажба на физическо лице и съответно как стои въпросът с начисляването на ДДС?
Отговор:
|
Съгласно чл. 113, ал. 3, т. 1 от ЗДДС фактура може да не се издава за доставка, по която получателят е данъчно незадължено физическо лице. Ако физическото лице не е поискало фактура, тогава може и да не се издава такава.
Съгласно чл. 119 от закона за доставките, за които издаването на фактура или протокол не е задължително, доставчикът - регистрирано по този закон лице, съставя отчет за извършените продажби, който съдържа обобщена информация за тези доставки за съответния данъчен период. Отчетът за извършените продажби се съставя най-късно в последния ден на данъчния период. По избор лицето може да съставя отделни отчети за извършените продажби за всеки ден от данъчния период и/или за всеки свой обект. Съдържанието на обобщената информация се определя с правилника за прилагане на закона. Съгласно чл. 67, ал. 2 от закона когато при договаряне на доставката не е изрично посочено, че данъкът се дължи отделно, приема се, че той е включен в договорената цена. В конкретния казус липсва информация за подобна договореност – данъкът да се дължи допълнително, затова ще предположа, че няма такава, от което следва, че данъкът се съдържа в крайната цена. В отчета за извършените продажби следва да се посочи данъчната основа /в случая 625,00 лв/ и данък /125,00 лв /. При отразяването на отчета за извършени продажби в дневника се посочва данъчната основа и данъка от обобщената информация на отчета в съответните колони. Ако сте дилър на стоки втора употреба и прилагате специалния режим на облагане на маржа, тогава прилагате чл. 120 от закона, чл. 90 и чл. 94 от ППЗДДС. С уважение: ![]() ![]() |
Нормативна рамка:
- ЗДДС
|
Оценете отговора на експерта
(1 звезда - незадоволителен; 5 звезди - отличен)
Оценка:
(1 звезда - незадоволителен; 5 звезди - отличен)
Оценка:
Съдържанието, дизайнът и публикуваните статии в portalschetovodstvo.bg подлежат на РС Издателство и Бизнес Консултации и са защитени по смисъла на закона за авторското право и сродните му права. Копирането и разпространението на съдържанието е забранено! Общи условия
Подобни статии
17Март2023
Документиране на услуга у нас за немска фирма
от проф. д-р Любка Ценова
на 17 Март 2023
17Февр2023
Признаване на осчетоводени фактури през 2023 година като разход за 2022 година
от Трендафил Василев
на 17 Февр 2023
10Ян2023
Издаване на фактура за щета към транспортна фирма
от проф. д-р Любка Ценова
на 10 Ян 2023
03Ян2023
Фактури за възстановяване на разходи, направени във връзка с договор с щатска фирма
от Ели Марова
на 03 Ян 2023
21Дек2022
Издаване на фактура по граждански договор от лице на свободна професия
от Ели Марова
на 21 Дек 2022
.png)
