Page 644 - index
P. 644
386.
ИЗВЈЕШТАЈ НОВИКОВА ГОРЧАКОВУ
Износи историјат понашања појединих сила према турском и ру- ском пројекту за примирје. Андраши je, депешама упућеним у Петро град и Берлин, покушао да објасни мотиве јавног мњења у својој зем- љи због којих му je било немогуће да без даљег одбаци приједлоге тур- ске владе. Аустро-угарским агентима у Београду и на Цетињу су дате инструкције да саопште и „препоруче" дотичним владама мишљење Аустро-Угарске, не вршећи на н>их никакав притисак да га усвоје. Енглеска се прва изјаснила у корист турске комбинације, а британ ски амбасадор у Бечу je изјавио Новикову да његова влада ниje ни- кад инсистирала на трајању примирја од четири до шест недјеља. Француска влада се, послије Рајхштата, осјећа привучена Енглеској. те je, иако се иначе држала резервисано, ставила енглеском кабине ту до знања да даје свој пристанак на шест мјесеци. Према Зичије- вом извјештају, француска и италијанска влада су у Цариграду но- тификовале своје прихватање турског приједлога. За прву се то није јасно потврдило, док je друга то формално демантовала. Италијанска влада je само препоручила владама Србије и Црне Горе да не одба- цују дефинитивно турски приједлог, на који су силе пристале, како напори сила у њихову корист не би били компромитовани. Њемачка влада je изјавила да јој њен положај ускраћује улогу иницијатора, да шестомјесечно примирје сматра прихватљивим и да ће му ce при- кључити ако се остале силе споразумију, али да сматра да и примир- је од шест недјеља пружа шансе за рјешење питања. Дерби je на то одговорио да британска влада, пошто je већ прихватила турски при- једлог, сматра да не може од тога одустати.
Vienne, le 10/22. Octobre 1876, 179.
Mon Prince,
Bien que les phases de la question de l’armistice n’offrent plus qu’un intérêt rétrospectif, je ne crois pas inutile de soumettre à Votre Altesse l’historique de son développement à Vienne.
Tout d’abord, le Ministre des Affaires Etrangères d’Autriche a cru devoir expliquer, par des télégrammes adressés à St. Pétersbourg et à Berlin, les motifs d'opinion publique qui lui rendaient impossible un rejet absolu d’armistice de six mois proposé par le Gouvernement turc.
L’ambassadeur Austro-Hongrois à Constantinople en fut également avisé pour son information personnelle.
Les Agens (sic!) Impériaux et Royaux à Belgrade et à Cettigné ont été invités simultanément à faire connaître et à »recommander« dans les lieux de leur résidence l'opinion de l’Autriche, mais sans exercer une pression quelconque pour y convertir les Gouvememens (sic!) prin ciers, sans même faire sentir que l'adhésion de ceux-ci ferait plaisir à Vienne.
En d’autres termes, on ne s’est rallié ici aux six mois de trêve que par acquit de conscience et pour ainsi dire académiquement.
642