Page 271 - index
P. 271
157.
ИЗВЈЕШТАЈ НОВИКОВА ГОРЧАКОВУ
Пријетње ратом из Цариграда дале су добар повод Новикову да од Андрашија затражи да се изда одобрење за извоз у Црну Гору оружја које je књаз Никола поручио у Бечу преко војводе Пламенца. Истакао je да, пошто je црногорски књаз позван да сарађује на дјелу смирења које спроводи Европа, не би требало да се на тако очигле- дан начин показује неповјерење према њему. Андраши се бранио да Аустрија не гаји никакво неповјерење према књазу, а за то je доказ то што му je доставила већ за идући мјесец новчану помоћ за издр- жавање избјеглица на његовој територији, препуштајући му да je распоређује без икакве контроле. Међутим, његовој влади je немогу- ће да се према њему повољније односи но према кнезу Србије, чије je оружје, поручено у иностранству, такође задржано. Књазу Николи je то објашњено и он се, судећи по томе што није поновио свој захтјев, задовољио тим објашњењем. Андраши сматра да ће енерги- чно иступање дипломатије, а у крајњем случају затварање Клека, би- ти довољни да одврате Турке од њихових агреснвних намјера. Али, ако би до напада ипак дошло, Аустрија ће књазу испоручити оружје које се налази у Котору, па ће чак додати и своје. Новиков je указао на то да Турци концентришу трупе код Скадра, те ако Аустрија остави књаза без оружја, навући ће на себе однјум хришћанског и словенског јавног мишљења. Ако му га испоручи када борбе већ бу ду почеле, изложиће се сумњи да држи Црногорцима страну у рату против Турака. Новиков je напоменуо да изједначење Србије и Црне Горе није оправдано. Црна Гора je у опасности да буде нападнута, Србија није. Уз то ова посљедња ужива међународну заштиту, а Цр на Гора не. Андраши je истакао тешкоће које би имао да свој став у корист Црне Горе правда пред делегацијама и поменуо енглеске ин триге коje су ишле за тим да Аустрија изврши војничку демонстра- цију против књажевине.
Vienne, le 22. Avril 1876, 83.
Mon Prince,
Les manies belliqueuses de Constantinople m’ont fourni une entrée en matière opportune pour plaider auprès du Ministre des Affaires Etrangères d’Autriche l’autorisation de faire exporter dans le Monté négro les armes qui avaient été commandées à Vienne par le Voievode Plamenatz.
J’exposai d’abord au Ctc Andrâssy l’argument contenu dans la lettre de Votre Altesse du 30. Mars, à savoir que du moment où le Pœ Nicolas était appelé à coopérer à l’oeuvre pacificatrice de l’Europe, il ne serait pas adroit de lui donner un témoignage public de défiance en refusant de lui livrer des armes commandées et payées par lui.
Le Ministre me répondit avec une certaine vivacité qu'il ne s’agis sait pas de méfiance envers le P“ du Monténégro. Le Cab‘ de Vienne en nourissait si peu à son égard qu’il venait de lui réassigner pour le mois prochain la subvention pécuniare allouée à l’entretien des réfugiés et
269