Page 223 - index
P. 223
toute participation à cette démarche et au Prince Nicolas la prudence et la discrétion.
Il y avait donc réellement de l'analogie entre les aspirations des Principautés serbes d’alors et d’aujourd’hui; mais l’action de la Russie s’exerçait dans un sens diamétralement opposé à celui que nous prête le »Mémorial diplomatique«.
A voir la panique qui s’est emparée de la Bourse locale et du monde des affaires par suite de cette production posthume d’une oeuvre de faussaires, on est involontairement ramené à l’immortel dicton du Chan celier suédois: quantula sapientia regitur mundus!
Le but de ces publications saute aux yeux. Il est double: d’abord de placarder la Russie devant l’Europe comme l’instigatrice réelle de la question actuelle de l’Herzégovine, ensuite de faire revivre les rémi niscences les plus acerbes entre nous et le Cte Andrâssy, — deux nuances que l'on juge également propres à jeter le trouble dans les rapports entre Pétersbourg et Vienne.
АВПР, K-126.
Novikow
129.
ПОВЈЕРЉИВИ ИЗВЈЕШТАЈ НОВИКОВА ГОРЧАКОВУ
Констатује чудновато понашање њемачке и аустријске штампе у погледу руске и аустро-угарске источне политике и њиховог спо- разума. Паљбу je отпочела „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" члан- ком у коме се каже да Пруска нема ни од чета да страхује ни са за пада ни са истока, што je бечка штампа одмах прокоментарисала као пријетњу Русији. Потом je дошло писање париског „Mémorial diplo matique", којег се дочепала прашка штампа, најприје као оружја против Андрашија, а са друге стране да би похвалила Русију због наводног подстрекавагьа Словена 1870. године. Но, најзанимљивије je да њемачки листови у Аустрији, који су се одувијек најватреније за латали за „политику трију царева", прихватају мистификације париског листа да би одједном почели предсказивати распад тројног савеза. „Neue Freie Presse" и „Deutsche Zeitung", два орга на пангерманизма у Бечу, одједном констатују да Русија и Аустро- -Угарска спроводе на Истоку потпуно различите политике. Русија жели да устанак не само потраје већ и да се прошири како би се компромитовала Аустро-Угарска; привидно приступајући њеним напо- рима за смирење, а кришом ради како у Цариграду тако и у Београду и Цетшьу, сваљујући на Аустро-Угарску сву непопуларност због те за- једничке акције, док сама стиче међу Словенима све веће симпати- je. По тим листовима, аустро-руски споразум који je полазна тачка источне политике Андрашија и која би требало да се заснива на исто- вјетности интереса, само je фатаморгана, тако да једино тијесан са- вез с Њемачком може да пружи Аустро-Угарској ослонац против ру- ских амбиција. Новиков не сматра да je том писању аустријске штам пе на било који начин кумовао берлински кабинет, што je, уосталом,
221