Включване в дневниците по ЗДДС на фактури от Гърция и Сърбия
Отговор, предоставен отЕли Марова Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:
Българска фирма, регистрирана по ЗДДС, доставя стока на свой клиент в Сърбия. Стоката се закупува от дружество, регистрирано по ДДС в Гърция. Стоката директно се транспортира от Гърция до Сърбия. Гръцкото дружество издава фактура без ДДС. За целите на ЗДДС къде трябва да влезе в дневника фактурата от Гърция? Фактурата за сръбското дружество също е издадена от БГ фирмата с 0 ДДС, тъй като третираме сделката като износ. Тази фактура към сръбската фирма трябва ли да фигурира в дневниците по ЗДДС?
Българска фирма, регистрирана по ЗДДС, доставя стока на свой клиент в Сърбия. Стоката се закупува от дружество, регистрирано по ДДС в Гърция. Стоката директно се транспортира от Гърция до Сърбия. Гръцкото дружество издава фактура без ДДС. За целите на ЗДДС къде трябва да влезе в дневника фактурата от Гърция? Фактурата за сръбското дружество също е издадена от БГ фирмата с 0 ДДС, тъй като третираме сделката като износ. Тази фактура към сръбската фирма трябва ли да фигурира в дневниците по ЗДДС?
Отговор:
|
Когато става дума за доставка на стока, първо трябва да се определи мястото на изпълнение на доставката, съгласно чл. 17, ал. 2. В случая трябва да се определи къде се прехвърля собствеността на стоката от гръцката фирма към българската и съответно от къде стоката тръгва за сръбския клиент.
Това бихте могли да определите като проверите условията на доставка и най-вече кой е износител от Гърция. Ако износител е гръцката фирма, тогава за гръцката фирма доставката е износ и за българската фирма няма да възникнат задължения за регистрация в Гърция. Доставката към Сърбия ще е извън територията на страната, което прави доставката необлагаема, съгласно чл 86 ал 3 от ЗДДС. Следва да имате предвид, че нулева ставка се прилага само за облагаеми доставки, които са с място на изпълнение в страната. Ето защо, когато отразявате фактурата в дневника за продажби, трябва да я отразите в колона 23, а не в колона 19. Ако износител от Гърция е българската фирма, тогава гръцката би начислила гръцкия данък, а българската фирма ще извърши доставка с място на изпълнение в Гърция. В този случай българската фирма трябва да спазва гръцкото законодателство за регистрация и облагане там. За целите на ЗДДС фактурата към сръбския клиент отново ще е с място на изпълнение извън страната и ще бъде необлагаема. Отразяването й в дневника за продажби отново е в колона 23. Гръцката фактура не е задължително да се отразява в дневника за покупки, тъй като тя е документ издаден по чуждо законодателство и като такъв не се определя за данъчен документ, издаден по реда на ЗДДС. Разбира се, няма да е грешно, ако я отразите в дневника в колона 9. За разлика от гръцката фактура, българската фактура за доставката е данъчен документ и задължително се отразява в дневника за продажби.
С уважение:
![]() ![]() |
Още за ЗДДС:
|
Оценете отговора на експерта
(1 звезда - незадоволителен; 5 звезди - отличен)
Оценка:
(1 звезда - незадоволителен; 5 звезди - отличен)
Оценка:
Съдържанието, дизайнът и публикуваните статии в portalschetovodstvo.bg подлежат на РС Издателство и Бизнес Консултации и са защитени по смисъла на закона за авторското право и сродните му права. Копирането и разпространението на съдържанието е забранено! Общи условия
Подобни статии
16Март2023
Документиране на сделка по закупуване на стока от ОАЕ, която ще се плати на чешка фирма
от Елена Илиева
на 16 Март 2023
17Март2023
Рискове във връзка със ЗКПО и ЗДДС при учредяване на право на строеж във връзка с бартер
от Теодоси Георгиев
на 17 Март 2023
14Март2023
Закупуване от Германия на доставени от САЩ машини, които ще се продават на българска фирма и после на фирма от Близкия исток
от Теодоси Георгиев
на 14 Март 2023
27Февр2023
Прилагане на специален ред за облагане на маржа при продажба на лек автомобил
от Елена Илиева
на 27 Февр 2023
10Март2023
Регистрация по ДДС в Германия във връзка сдоговор за изработка, доставка и монтаж на сглобяема къща за ФЛ
от Теодоси Георгиев
на 10 Март 2023
.png)
