Page 573 - index
P. 573
début des négociations. Elle sera une des plus difficiles à résoudre, et ne pourra manquer d’être portée en définitive devant nos cours respec tives. Sans vouloir en préjuger les détails, il serait cependant urgent de connaître la définition générale que voudrait en donner le Cabinet Impérial.
En soumettant très humblement à la haute appréciation de Votre Altesse tous ces points j’ose solliciter respectueusement ses directions éclairées sur la manière dont ils devraient être résolus selon les voeux du Gouvernement de sa Majesté l’Empereur.
АВПР, K-31.
Nélidow
341.
ИЗВЈЕШТАЈ НОВИКОВА ГОРЧАКОВУ
Предузима кораке да придобије потпору бечког кабинета за ен- глеске основице за мир, истинући да би било згодно повјерити једној европској комисији старање о регулисању детаља аутономије. При том се позивао на преседан из 1860. године када je таква комисија била образована за Либан и сматра да би она могла бити примијење- на и у случају Бугарске, пошто међу та два случаја постоје бројне аналогије. У истом смислу je на Андрашијеву одлуку дјеловао бри тански министар спољних послова Дерби. Ипак, страхујући да би аутономије из енглеског приједлога могле да се претворе у вазалне и трибутарне државе, Андраши je желио да најприје сазна какво се значење придаје у Лондону том еластичном појму. Андраши je из- нио да су реформе за Босну и Херцеговине, садржане у његовом приједлогу, биле замишљене у уском оквиру да би се избјегле ком- пликације на истоку. Међутим, пошто Порта може изгледати неспо
собном да озбиљно побољша судбину својих хришћанских поданика, могуће je помишљати и на радикалнија рјешења. Али му je нејасно како се могу стопити та два рјешења у једно, дајући аутономије и истовремено тежећи да се задржи отоманска власт. Тиме би се охрабрили хришћани да не прихвате концесије коje могу да се у њихову корист постигну и дала би им се нада коју силе не би биле у стању да остваре, уколико Енглеска није вољна да примијени и си лу за подржавање свог програма. Андрашијев програм имао je дви- je предности над Дербијевим: њега je Порта прихватила и он je био формулисан прецизно. И једном и другом програму, међутим, недо- стају гарантаje.
Vienne, le 14/26. Septembre 1876, 169.
Mon Prince,
Votre Altesse a bien voulu me prescrire, par Ses télégrammes du 2., 5. et 9. Septembre, d’appuyer les bases anglaises auprès du Cabinet de Vienne.
Je m’y suis appliqué dans mes entretiens successifs avec le Mini stre des Affaires Etrangères d’Autriche en insistant également sur l’op
571