Page 315 - index
P. 315

 adresse et que, si loin qu’il puisse y avoir de l’apparence à la réalité des choses, leur programme est bien choisi pour capter la bienveillance de l’Europe occidentale.
Et déjà, suivant un télégramme du Comte de Beust, Lord Derby augurerait favorablement du nouveau régime. Moins crédule en affaires d’Orient, le Comte Andrâssy évite de se prononcer sur un avenir absolu­ ment inconnu.
Quoiqu’il en soit, d’après les nouvelles qui arrivent de l’intérieur de la Turquie, — et sous ce rapport les données autrichiennes s’accor­ dent avec celles allemandes transmises au Comte de Stolberg par un télégramme de Berlin, le changement de règne aurait agi dans les pro­ vinces et notamment à Salonique d’une manière calmante.
АВПР, K-126.
Novikow
189.
ИЗВЈЕШТАЈ НОВИКОВА ЦАРУ АЛЕКСАНДРУ II
Поило je хитно приступила одлукама донесении на берлинској конференции, француска влада изгледа да je у извјесној мјери по­ пустила пред притиском коју на н>у врши британски кабинет. Beh приликом преговора о демаршу пет сила у Цариграду, Деказ je наго- вијестио аустријском отправнику послова да би Енглеској требало учинити извјесне уступке да би се привукла у заједничку акцију. Поменуо je ону тачку меморандума у којој се говори о концентраци- ји турских трупа на одређеним мјестима. То je дало повода гласови- ма да се аустријска влада не слаже потпуно с извјесним тачкама спо- разума. Андраши формално пориче те гласове и одредбу о концен­ трации трупа тумачи не као евакуацију покрајине већ да joj je циљ да се спријече трвења између хришћана и муслимана. Догађаји у Цариграду око промјене на престолу још више су приближили Фран- цуску ентлеском гледишту. Деказ je предложио одлагање предаје идентичне ноте што би Турцима омогућило да се за то вријеме ставе у везу с устаницима. Андраши сматра да би одлагање предвиђеног корака за неколико дана могло бити корисно, јер би се оставило вре­ мена да се види како ће се развијати догађаји, али je одбио другу Деказову сугестију, истинући да демарш сила у корист примирја не спречава Турке да ступе из сопствене побуде у контакт с устаницима ако то желе. Такође je карактеристично да су се Французи придру- жили Енглезима и Италијанима, истичући заставе на својим бродо- вима у Босфору, поводом ступања на престо новог султана, док су се три сјеверне силе уздржале да то учине.
Budapest, le 21. Mai/2. Juin 1876, ПО.
Sire,
Après avoir adhéré avec empressement aux résolutions issues des Conférences de Berlin, le Cabinet de Versailles semble avoir cédé jusqu’à fun certain point à la haute pression que celui de St James exercé depuis lors sur lui dans un sens contraire.
313























































































   313   314   315   316   317