Page 115 - index
P. 115

 заботятся, давая понять своим поведением, что это дело их не каса­ ется, что это дело комиссии, которая имеет быть учреждена и кото­ рая обязана будет вводить реформы и следить за исполнением их.
Только Али-паша составляет исключение из них. Он один искрен­ но, кажется, желает введения порядка в стране; но и он не скры­ вает, что введение реформ встретит здесь почти непреодолимые пре­ пятствия за отсутствием способнейших чиновников, понимающих де­ ло, и за неимением в стране вообще людей, которые бы надлежащим образом оценили значение реформ и благодетельные последствия их для страны.
Али-паша вчера вернулся из своей короткой поездки, и я еще не имел возможности видеться с ним, чтобы узнать о результате его предприятия, о котором я сообщил в письме от 9 февраля.
Об инсургентах здесь не имеется известий. Известия о нападе­ нии их на Полицу опровергают, а равно весть о сожжении ими не­ скольких домов в Плане, на днях распространившаяся здесь, не по­ лучила подтверждения.
АВПР, ПК-1876, 2408.
Ив. Яастребов
64.
ПОВЈЕРЉИВИ ИЗВЈЕШТАЈ ИГЊАТЈЕВА ГОРЧАКОВУ
О бури коју je у Дивану изазвао приједлог Махмуд-паше да се Васа-ефендији и Хајдар-ефендији отвори кредит од 50 000 лира за до- дјељивање помоћи повратницима. Министри трговине и финансија, као и Џевдет-паша, сматрају да тај терет треба пребацити на локално становништво у виду додатног пореза, а да рок ослобођења од десе- тине треба свести са двије на годину дана. Повратницима треба оста­ вит рок од четири недјеље, а исте концесије треба проширити на из- бјеглице које оу се склониле у Црну Гору или у Србију. Један лист, у вези с младотурским покретом, објавио je да je рок од четири недјеље оставлен да се Црногорци и Срби, који се боре међу уста- ницима, повуку, а да послије тог рока неће бити поштеде за устани- ке. Влада je демантовала ову вијест. Највећа препрека спровођењу владиних одлука била je изјава Сервер-паше да више нема ни устан- ка ни избјеглица, да у Херцеговини влада мир, те да су нове жртве некорионе. Васи и Хајдар-ефендији, који одлазе преко Варне и Пе- ште на своју дужност, ставља се на располагање сума од 15.000 лира, уз могућност додјељивања допунског кредита, а намирнице за снаб- дијевање повратника упућене су преко Солуна. Андраши пожурује
њихов одлазак, али изгледа повезује амнестију с разоружањем уста- ника. По њему, Васић и други аустро-угарски конзуларни агента тре­ ба да посредују између устаника и Турске, што неће бити лако за Порту да прихвата, jep се плаши да Аустро-Угарска тежи да стекне специјална права да интервенише у Херцеговини. Андраши предлаже да се устаници одсијеку од Црне Горе и притјерају у Суторину, ако одбију да се предају, а он обећава да ће их разоружавати, ко буду прелазили границе Далмације.
Péra, le 16/28. Février 1876, 66. 8 Русија и босанско-херцеговачки устанак II 113
























































































   113   114   115   116   117