Page 109 - index
P. 109

 У нас до сих пор не получили ни фирмана, ни инструкций, разо­ сланных Портою губернаторам провинций.
На этом основании христианские свидетельства в нашем мед­ жлисе не допускаются. — Паша оправдывается тем, что постановле­ ния фирмана еще не вошли в силу в управляемой им провинции и что он инициативу на себя взять не может.
Тут по крайней мере отговорка есть, но не то в Призрене! Там, как Вашему превосходительству, вероятно, известно, фирман прочли. — Несколько дней после отъезда чиновника, нарочно посланного Пор­ тою провозгласить в Призрене великодушие и милости султана, слу­ чилась тяжба, в которой, как нарочно, должны были выступить сви­ детелями двое православных; кадия, увидев их, даже удивился: „Раз­ ве вы, говорит, не знаете, что свидетьства христиан не принимаются?" Они было сослались на фирман, только что прочитанный, но не тутх то было! кадия предпочел шериат фирману и решил дело, как будто бы свидетелей-христиан не сущствовало!
Равноправность, следовательно, существует только не бумаге! Но и это даже не нравится мусильманам, скажу более — возбуждает повсеместное негодование. Пока все ограничивается словами, но Ва­ шему превосходительству известно, что в этих краях от слова до дела не далеко!
АВПР, ГА-1876, 886.
Шпейер
60.
ИЗВЈЕШТАЈ ИГЊАТЈЕВА ГОРЧАКОВУ
Код турских министара инсистирао на спровођењу реформи и из- нио им потребу закључења примирја или бар фактичке обуставе бор- бе. Скренуо им je пажњу на могућност сукоба између Али-паше, Пор- тиног опуномоћника, главног комесара и валије, Васе-ефендије, пред- сједника изборног савјета за Херцеговину и Муктар-паше, главног ко- манданта трупа у Мостару, као и на сметње које ће војне власти вје- роватно чинити репатријацији избјеглица. Турски министри сматра- ју да њихове трупе неће нападати устанике уколико ови не буду оме- тали гьихово снабдијевање. По мишљењу турске владе, избјеглице ко- je су се склониле у Црну Гору могу бити репатриране под мстим условима као и оне из Далмације. Али-паши je повјерено да у том смислу сондира терен на Цетињу. Недостатак средстава у државној благајни за помоћ повратницима одгађа одлазак Васа-ефендије на дужност у Мостару. Игњатјев сматра да би било упутно упознавати турску владу с предлогом књаза Николе да све устанике, у циљу преговора, концентрише у Бањанима или у Пиви, како би се из тога могло закључити да и он индиректно учествује у устанку и да има претежан утицај на његове вође. Амбасадор нзносио турским мини- стрима потребу непосредног споразума с Црном Гором, чему су из- гледа и они склони. Јастребов јавља да je у Мостару, у виду плаката, објављен телеграм великог везира с обећањем реформи.
Péra, le 12/24. Février 1876, 64. 107

























































































   107   108   109   110   111