Печалбата като лична собственост, без да е оборотна ведомост на ЕТ
Отговор, предоставен отЕлена Илиева
Въпрос: Фирмата е ЕТ. Дейността й е свързана с ремонт на битова техника. Осъществяваната дейност е посочена в приложение за ЗМДТ - патентна дейност. Задълженото лице полага личен труд. Прилагано е двустранно осчетоводяване.
В оборотната ведомост към 31.12.2014 г. по сметки нещата изглеждат така:
122 - 35 х. салдо
123 - 5 х. салдо
501 - 40 х. салдо
Кога и как печалбата става лична собственост на лицето и не е в оборотната ведомост на ЕТ?
В оборотната ведомост към 31.12.2014 г. по сметки нещата изглеждат така:
122 - 35 х. салдо
123 - 5 х. салдо
501 - 40 х. салдо
Кога и как печалбата става лична собственост на лицето и не е в оборотната ведомост на ЕТ?
Отговор:
|
За разлика от търговското дружество и неговите съдружници, търговецът – физическо лице (едноличен търговец) не е отделен правен субект от своето търговско предприятие и в юридически смисъл не е налице разделност на имуществото между физическото лице – едноличен търговец и неговото търговско предприятие. По тази причина не е възможно сключване на какъвто и да било договор – за наем, за покупко-продажба и др. между едноличния търговец и неговото търговско предприятие. Отделянето на собствени активи, предназначени за лично ползване, и определянето им за ползване в търговското предприятие и обратно не е свързано с прехвърляне на собственост, а представлява чисто условно разграничение на предназначението, като за данъчни цели може да се извърши съответна регулация в предвидените от закона случаи.
Същото се отнася и за печалбата от търговското предприятие на едноличния търговец. Тя е собственост на физическото лице във всеки един момент и представлява негов личен доход от стопанската му дейност като ЕТ. В този случай не може да се говори за разпределяне на печалба в смисъла, който се влага при търговските дружества, а за усвояването й за лични нужди. Физическото лице - ЕТ може да се разпорежда с печалбата от търговското си предприятие във всеки един момент по собствено усмотрение и може да я използва за лични нужди или да я реинвестира в търговската си дейност без допълнителни формалности и законови ограничения.
Така изложената правна рамка определя в голяма степен и спецификите при счетоводното отчитане на собствения капитал на предприятието на ЕТ. Наред със сметка „Печалби и загуби от текущия период” обичайно се използва само една капиталова сметка, например „Сметка на собственика” или „Капитал, неподлежащ на регистрация”, която отразява общия размер на собствения капитал в дадения момент и с която се приключва сметка „Печалби и загуби от текущия период” след установяване на финансовия резултат от дейността на предприятието в края на съответния отчетен период. „Сметка на собственика” съответно сметка „Капитал, неподлежащ на регистрация” се дебитира или кредитира директно при усвояване на печалба за лични нужди, както и при инвестиране на лични парични средства или други активи в търговското предприятие. Дебитното салдо по сметка „Каса” следва да отразява действителната касова наличност, която е на разположение в търговското предприятие и по сметката се отчита всяка касова операция в предприятието, включително и операциите, свързани с теглене на парични суми за лични нужди на физическото лице – ЕТ, т.е. при усвояване на печалба за лично ползване. При посочените в казуса цифри, освен ако голямото дебитно салдо по сметка „Каса” не отговаря на действителна касова наличност в предприятието, може да се предположи че е налице неосчетоводено усвояване на печалба за лични нужди.
|
Нормативна рамка:
Счетоводни сметки:
- „Печалби и загуби от текущия период”
- „Сметка на собственика” - „Капитал, неподлежащ на регистрация” - „Капитал, неподлежащ на регистрация” - „Каса” |
Оценете отговора на експерта
(1 звезда - незадоволителен; 5 звезди - отличен)
Оценка:
(1 звезда - незадоволителен; 5 звезди - отличен)
Оценка:
Съдържанието, дизайнът и публикуваните статии в portalschetovodstvo.bg подлежат на РС Издателство и Бизнес Консултации и са защитени по смисъла на закона за авторското право и сродните му права. Копирането и разпространението на съдържанието е забранено! Общи условия
Подобни статии
12Септ2022
Промяна в категорията на предприятие и категоризиране
от Елена Илиева
на 12 Септ 2022
28Юни2022
Превод на фактури на немски език по договор за СМР
от Трендафил Василев
на 28 Юни 2022
24Март2022
Приемане на дружество за предприятие без дейност
от Трендафил Василев
на 24 Март 2022
18Март2022
Начисляване на задължение във връзка с наказателно постановление
от Силвия Динова
на 18 Март 2022