Отчитане на ДМА по ОП РЧР и амортизация
Отговор, предоставен отНаталия Василева
Въпрос: Фирмата ни е одобрена по ОП РЧР Ново работно място. Имаме преведен аванс, който е осчетоводен:
503/754
За целта на програмата е закупен нов автомобил. Осчетоводяване то тук:
205
4531/4011
Питането ми е по отношение на амортизациите. Експлоатацията на автомобила започва от момента на закупуването му. Начисляваме амортизация. Тази амортизация призната ли е и за счетоводни и за данъчни цели? Има ли нещо особено при отчитането на закупен ДМА по ОП РЧР?
503/754
За целта на програмата е закупен нов автомобил. Осчетоводяване то тук:
205
4531/4011
Питането ми е по отношение на амортизациите. Експлоатацията на автомобила започва от момента на закупуването му. Начисляваме амортизация. Тази амортизация призната ли е и за счетоводни и за данъчни цели? Има ли нещо особено при отчитането на закупен ДМА по ОП РЧР?
Отговор:
|
Съществуват два широки подхода към счетоводното отчитане на безвъзмездните средства, предоставени от държавата: капиталов подход, при който безвъзмездните средства се отчитат извън печалбата или загубата, и приходен подход, при който безвъзмездните средства се признават в печалбата или загубата през един или повече отчетни периоди. В Счетоводен стандарт 20 (СС 20) – Отчитане на правителствени дарения и оповестяване на правителствена помощ и в Международен счетоводен стандарт 20 (МСС 20) Счетоводно отчитане на безвъзмездни средства, предоставени от държавата и оповестяване на държавна помощ е възприет приходният подход при отчитане на правителствени дарения.
Параграф 24 от МСС 20 описва два подхода за отчитането на получаването на безвъзмездни средства, свързани с активи – брутен и нетен. Брутният е, чрез представянето на дарението (финансирането) като приходи за бъдещи периоди, които се признават в печалбата или загубата на системна база през целия полезен живот на актива. Нетният е, чрез намаляване отчетната стойност на актива със стойността на получените средства. При този метод безвъзмездните средства се признават в печалбата или загубата през целия живот на амортизуем актив, като намален амортизационен разход. В пар. 3.2, буква а) от СС 20 е представен само брутния подход. Да приемем, че прилагате брутния подход за отчитането на получените безвъзмездни средства, свързани с актива. Определили сте полезен живот на автомобила и счетоводна амортизационна норма. Прилагате линейния метод за отчитане на разходите за амортизации. Приходът от финансирането следва да се признава систематично през полезния живот на актива, като се използва същата амортизационна норма. Счетоводните записвания са следните: 1. Дт с/ка Разходи за амортизация Кт с/ка Амортизация на транспортни средства 2. Дт с/ка Финансирания Кт с/ка Приходи от финансирания Така отчетените разходи за амортизации и приходи от финансирания имат специфично данъчно третиране. Нормативните разпоредби са чл. 53 “Стойности на данъчните амортизируеми активи”, чл. 54 “Данъчни и счетоводни амортизации” и чл. 68 “Приходи и разходи, отчетени по повод на дарение, свързано с данъчен амортизируем актив” от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО). За данъчни цели, стойността на автомобила в данъчния амортизационен план се намалява със стойността на финансирането. Т.е. данъчните амортизации се изчисляват върху намалената стойност. Счетоводните разходи за амортизации са в увеличение, а данъчните амортизации в намаление на финансовия резултат при определяне на данъчния финансов резултат. А с отчетените приходи от финансирания се намалява счетоводният финансов резултат за данъчни цели. В годишната данъчна декларация, счетоводният финансов резултат ще претърпи следните преобразувания: 1. Увеличение на счетоводния финансов резултат със счетоводните разходи за амортизации съгласно чл. 54, ал. 2 от ЗКПО. 2. Намаление на счетоводния финансов резултат с данъчно признатите разходи за амортизации съгласно чл. 54, ал. 1 от ЗКПО. 3. Намаление на счетоводния финансов резултат с приходите от финансиране по реда на чл.68 от ЗКПО. С уважение: ![]() ![]() |
Нормативна рамка:
Счетоводни сметки
- Разходи за амортизация
- Амортизация на транспортни средства - Финансирания - Приходи от финансирания |
Оценете отговора на експерта
(1 звезда - незадоволителен; 5 звезди - отличен)
Оценка:
(1 звезда - незадоволителен; 5 звезди - отличен)
Оценка:
Съдържанието, дизайнът и публикуваните статии в portalschetovodstvo.bg подлежат на РС Издателство и Бизнес Консултации и са защитени по смисъла на закона за авторското право и сродните му права. Копирането и разпространението на съдържанието е забранено! Общи условия
Подобни статии
09Март2023
Амортизации на отдадено под наем паркомясто, собственост на ЕООД
от Христо Досев
на 09 Март 2023
10Ян2023
Начисляване на амортизации за дълготрайни активи на фирма с прекъсната дейност
от Елена Илиева
на 10 Ян 2023
30Авг2022
Увеличаване на процент амортизация на машина в ДАП и САП
от Христо Досев
на 30 Авг 2022
29Юли2022
Спиране на начисляване на счетоводна амортизация за активи, които не се използват през месеца
от Христо Досев
на 29 Юли 2022
29Юни2022
Амортизация на машина, закупена с финансиране от ДФЗ
от проф. д-р Любка Ценова
на 29 Юни 2022
25Март2022
Разминаване на амортизационни норми на транспортни средства в САП и ДАП
от Елена Илиева
на 25 Март 2022

