Деклариране на доходи от граждански договор на ФЛ
Отговор, предоставен отЕлена Илиева
Въпрос:
Физическо лице работи на трудов договор в България от януари до октомври включително. За месеците ноември и декември ще получи хонорар за обучение на заместващия го служител съгласно граждански договор от българското дружество. От 01.11.2021 г. започва работа във фирма от Холандия, засега онлайн, откъдето ще получава заплата. Как следва лицето да попълни данъчната си декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ? Как се третира полученият доход от дружеството от Холандия? Какви действия трябва да предпиеме лицето за да спази законодателството и правилно да декларира доходите си за 2021 година?
Физическо лице работи на трудов договор в България от януари до октомври включително. За месеците ноември и декември ще получи хонорар за обучение на заместващия го служител съгласно граждански договор от българското дружество. От 01.11.2021 г. започва работа във фирма от Холандия, засега онлайн, откъдето ще получава заплата. Как следва лицето да попълни данъчната си декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ? Как се третира полученият доход от дружеството от Холандия? Какви действия трябва да предпиеме лицето за да спази законодателството и правилно да декларира доходите си за 2021 година?
Отговор:
|
Съгласно чл. 8, ал. 2 от ЗДДФЛ доходите от труд, положен на територията на Република България, или от услуги, извършени на територията на Република България, са от източник в Република България. Видно от цитираната разпоредба, ако физически работата се извършва в България доходът е от източник в България, независимо дали работодателят или възложителят е местно или чуждестранно лице.
Съгласно §1, т. 26, буква „е" от ДР на ЗДДФЛ „трудови правоотношения" са правоотношенията, свързани с наемане на работна сила от чуждестранно лице, когато трудът се полага на територията на страната, както и правоотношенията по наемане на работна сила на местно физическо лице от чуждестранно лице, когато трудът се полага извън територията на страната. Следователно, ако предмет на договора с холандската фирма е престиране на труд, а не на определен резултат, то за целите на ЗДДФЛ той се третира като доход от трудови правоотношения и се декларира в Приложение №1 на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ. Ако холандското дружество формира място на стопанска дейност в България или има търговско представителство по Закона за насърчаване на инвестициите, то то е работодател по смисъла на §1, т. 27, буква „а" от ДР на ЗДДФЛ и е задължено да удържа и внася авансов данък по трудови правоотношения по чл. 42 от ЗДДФЛ, както и да подава справка по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ за изплатените доходи от трудови правоотношения, удържания данък и задължителни осигурителни вноски. Ако холандското дружество не се явява работодател по смисъла на ЗДДФЛ, задължението за деклариране и внасяне на данъка е на физическото лице – получател на дохода от трудово правоотношение. Съгласно §1, т. 30 от ДР на ЗДДФЛ „извънтрудови правоотношения" са правоотношенията, извън тези по т. 26, 28 и 29, по силата на които се дължи постигането на определен резултат от физическо лице, което не е едноличен търговец. Ако договорът с холандската фирма отговаря на определението за извънтрудови правоотношения, то той е облагаем по реда на чл. 29 от ЗДДФЛ и се декларира в Приложение №3 на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ, както посочихме и по-горе, като доход от източник в страната. В този случай обаче, ако холандското дружество не е предприятие по смисъла на Закона за счетоводството, няма задължение за авансово удържане и внасяне на данъка по чл. 43 от ЗДДФЛ и получателят на дохода е длъжен да внася авансово данъка на тримесечие. В конкретния случай, тъй като доходите са получени през последното тримесечие на годината, авансов данък не се внася на основание чл. 67, ал. 2 от ЗДДФЛ. С уважение: ![]() ![]() |
Още за ГДД:
|
Оценете отговора на експерта
(1 звезда - незадоволителен; 5 звезди - отличен)
Оценка:
(1 звезда - незадоволителен; 5 звезди - отличен)
Оценка:
Съдържанието, дизайнът и публикуваните статии в portalschetovodstvo.bg подлежат на РС Издателство и Бизнес Консултации и са защитени по смисъла на закона за авторското право и сродните му права. Копирането и разпространението на съдържанието е забранено! Общи условия
Подобни статии
10Март2023
Деклариране на доходи, платени към ФЛ от Европа
от проф. д-р Любка Ценова
на 10 Март 2023
27Февр2023
Деклариране със спаравка по чл. 73, ал. 1 ЗДДФЛ на платени към ФЛ суми във връзка с договор за цесия
от проф. д-р Любка Ценова
на 27 Февр 2023
21Февр2023
Деклариране на доход от наем при предоставяне на собствен недвижим имот през Airbnb и Booking
от Елена Илиева
на 21 Февр 2023
21Февр2023
Данъчно облагане и осигуряване при свободна професия - фризьор
от проф. д-р Любка Ценова
на 21 Февр 2023
07Февр2023
Попълване на декларация по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ за служители
от проф. д-р Любка Ценова
на 07 Февр 2023
03Февр2023
Дължимост на окончателен данък при наемане на апартамент от румънец
от Христо Досев
на 03 Февр 2023

