Под контрола на общините ще минат малките казани
Отговор, предоставен отPortalSchetovodstvo.bg
Върху малките казани за ракия да оказват контрол общините е предложено в законопроект, внесен от депутати от ГЕРБ, Йордан Цонев от ДПС и Георги Ковачев от БДЦ.
Приходите от акцизи от тези съоръжения също ще отиват в бюджетите на местната власт, поясни пред медиите Менда Стоянова, председател на бюджетната комисия .
С изменения в Закона за акцизите и данъчните складове депутатите дават предложение регистрацията, декларирането и заплащането на акциза и административният контрол да минат от митниците към кметовете на общините, където се намира даденият малък обект.
Към края на миналата година в страната са регистрирани 1576 подобни обекта. От подадените от тях акцизни декларации става видно, че едва 9.5 насто са произвеждали повече от 100 литра на месец. Голяма част от тях се намират в селски райони, а децентрализирането на контрола ще доведе до по-голяма ефективност при по-малко разходи и ще редуцира нерегламентираното производство на етилов алкохол, е записано в мотивите на вносителите.
"Специализиран малък обект за дестилиране" ще бъде именуван казан, произвеждащ не повече от 10 хектолитра чист алкохол годишно, както е в европейското законодателство. Проектът предвижда отпадане на спорната забрана малките казани да произвеждат ракия единствено между 1 юли и 31 декември, информира Стоянова.
Законопроектът предвижда също производителите и продавачите на съоръжения и оборудване за производство на етилов алкохол да бъдат вписвани в регистър. Те ще следва да уведомяват властите и за това на кого са продали съответните съоръжения.
източник: dnevnik.bg
Подобни статии
28Септ2017
Над 3 млн. лв просрочени дългове от акцизни складодържатели и търговци с течни горива събра НАП
от PortalSchetovodstvo.bg
28 Септ 2017
19Ян2017
Увеличението в обема на малките казани прието на II-ро четене
от PortalSchetovodstvo.bg
19 Ян 2017
13Ян2017
Бюджетната комисия с одобрение за връщането на старите правила за казаните за ракия
от PortalSchetovodstvo.bg
13 Ян 2017
23Ноем2016
80 на сто от капацитета на данъчните складове в България се държи от 2 компании
от PortalSchetovodstvo.bg
23 Ноем 2016
23Ноем2016
Увеличението на акциза на цигарите окончателно прието
от PortalSchetovodstvo.bg
23 Ноем 2016