Без служебни бележки за доходи от 2020 г.
Отговор, предоставен отPortalSchetovodstvo.bg
Отпадане на подаването на служебни бележки за доходи от 2020 г. предлагат от Министерството на финансите (МФ).
Физическите лица (ФЛ) ще подават в НАП единствено ГДД, а предприятията ще пращат на данъчните ежегодно до 28 февруари пълната информация за доходи и удържани данъци.
Това е предвидено в промени в ЗДДФЛ, предложени от страна на МФ като част от изменения в заключителните разпоредби на ЗКПО.
Понастоящем НАП не получава информацията, включена в служебните бележки за трудовите доходи. В тази връзка се дава предложение тази информация да се дава от работодателите в справка по образец, а заедно с това задължението да се издават служебни бележки да отпадне.
С това се цели освен да не се издават повече служебни бележки и да отпадне задължението те да се прилагат към ГДД, а предоставените данни автоматично да се зареждат в образците на ГДД на ФЛ. Това пък значително ще опрости процеса на попълване и подаване на ГДД онлайн.
Същевременно всяко ФЛ, разполагащо с ПИК, ще има възможност да прави справки в обявените за него данни от съответния платец на доход, а това ще улесни попълването на ГДД, и когато тя не се подава онлайн.
Освен това изменението ще доведе до преодоляване на трудностите при съхраняването на разпечатаните служебни бележки от работодателя, с оглед изискванията на GDPR, е посочено в аргументите на МФ.
Предложено е също прецизиране на начина, по който се закръглят годишните данъци върху доходите на ФЛ, така че дължимият данък за довнасяне по ГДД да се внася без стотинки, а единствено в левове.
При съществуващия механизъм закръгляването към всеки пълен лев става след приспаданията за авансово удържан и внесен през годината данък, а това се обезсмисля, когато от така формираната сума се правят още намаления (напр. ползване на 5 на сто отстъпка или на данъчно облекчение за безкасови плащания), след които пай може да се стигне до довнасяне на стотинки.
Предвижда се посоченото изменение да се прилага, когато се декларират доходите за 2018 г.
източник: pariteni.bg
източник: pariteni.bg
Подобни статии
25Ноем2022
Предложения за несеквестируемост на данъчните облекчения за деца
от PortalSchetovodstvo.bg
25 Ноем 2022
08Дек2020
Данъчните облекчения за деца чрез работодател се ползват до края на декември
от PortalSchetovodstvo.bg
08 Дек 2020
04Дек2019
До края на декември се ползват данъчните облекчения за деца чрез работодател
от PortalSchetovodstvo.bg
04 Дек 2019
17Дек2018
Данъчните облекчения за деца чрез работодател се ползват до края на декември
от PortalSchetovodstvo.bg
17 Дек 2018
13Март2018
Изтича срокът за подаване на данни за платени доходи на ФЛ
от PortalSchetovodstvo.bg
13 Март 2018